Dawno nie wypowiadałem się na…

Categories Xbox

Dawno nie wypowiadałem się na tagu #crpg więc pora to zmienić, bo przeszedłem wczoraj Operencia: The Stolen Sun i szczerze grę polecam.

Póki co do dostania tylko na gamepassie albo Epic store (albo TPB) i gra mnie naprawdę wciągnęła. Bardzo przyjemny dungeon crawler, choć dla weteranów być może będzie zbyt prosta. Niedługo powinna pojawić się na Steamie i pewnie GOG-u) więc możecie w ciemno dodać ją do listy życzeń: https://store.steampowered.com/app/985950/Operencia_The_Stolen_Sun/

Gra jest od węgierskiego studia, które wcześniej robiło chyba tylko gry pinballowe więc tym bardziej szacun, że udało im się zrobić coś tak dobrego za pierwszym razem. Bardzo fajna grafika i muzyka no i przede wszystkim przyjemny gameplay. Nie ma grindingu, są interesujące zagadki (poziom trudności w sam raz jak na moje, z początku banalne, ale później trzeba trochę ruszyć łepetyną), bardzo fajnie rozwiązali też tutaj sporządzenie mikstur i samo ich używanie. Są też specjalne artefakty, które pozwalają np. znaleźć skarb albo w inny sposób wejść w interakcję z otoczeniem (nie chcę spoilować). Do tego część z lokacji na mapach (również tych wcześniej odwiedzonych) ma sekrety, które można odkryć dopiero dysponując odpowiednim narzędziem, które zdobędziemy później (z czasem dostajemy możliwość wracania do poprzednich lokacji).

Nie zraźcie się tylko początkiem gry, to tylko prolog/tutorial i później jest tylko lepiej (tworzymy postać niemal od zera zamiast grać gotowcem). Walka jest turowa i choć prosta daje dużo frajdy, m.in. dzięki ciekawym umiejętnościom i dynamicznej akcji (maksymalnie jest chyba 6 przeciwników albo 5 i starcia nie trwają zbyt długo jak w takim DOSie na przykład). Kreacja postaci też jest prosta, mamy drzewko umiejętności/talentów (wybieramy specjalne ataki albo czary leczące/wspomagające) i rozdajemy punkty w głównych statystykach (siła, zręczność, inteligencja, itd.). Wybieramy też umiejętności/talenty, których chcemy móc użyć w walce (jest ograniczona liczba slotów, są też cooldowny dzięki czemu nie możemy spamować najpotężniejszymi czarami) co daje dodatkowe możliwości taktyczne. Prosty przykład: mamy zarówno atak ognia jak i lodu, a wiemy że nasi następni przeciwnicy będą mieli odporność na ogień, no to przed walką odpowiednio dobieramy je do slotów.

Dalej nie chce mi się pisać, grunt że grę polecam.

#gry #rpg #gamepass #xboxone #epicgames #bethesdasucks #dungeoncrawler